fbpx

Pastrimi i furçave të grimit

Si të pastroni një furçë grimi

Sot, industria e kozmetikës vlen më shumë se 500 miliardë dollarë dhe furçat e grimit janë një pjesë e madhe e saj. Kanë ekzistuar prej shekujsh dhe pothuajse çdo person që përdor grim zotëron të paktën një lloj të këtyre brushave.Ndërsa pastrimi i furçave të grimit mund të jetë i lehtë nëse përdorni një pastrues me ultrazë.

Çfarë mendoni, se me rregull i pastrojnë furçat e tyre? Jo shumë!

Nëse jeni një nga ata përdorues të grimit që harrojnë të pastrojnë rregullisht çantën e grimit, ky artikull është i përsosur për ju. Me ndihmën e një makine pastrimi me ultrazë, mund të mësoni se si t’i pastroni ato shpejt dhe lehtë.

Vaska me ultrazë? Tingëllon shumë e ndërlikuar? Është në fakt një nga mënyrat më të lehta dhe më të shpejta të pastrimit.

Së pari, ne do t’ju shpjegojmë pse do të duhej t’i pastronit furçat tuaja të grimit!

Vaska me ultrazë? Tingëllon shumë e ndërlikuar? Është në fakt një nga mënyrat më të lehta dhe më të shpejta të pastrimit.

Ne pastrojmë të gjitha gjërat që përdorim çdo ditë. Ne pastrojmë filxhanë kafeje, telefona, kompjuterë, kështu që pse të mos pastrojmë furçat e grimit? Në fakt duhen pastruar edhe më shpesh sepse janë pothuajse çdo ditë në kontakt me lëkurën tonë.

Keni harruar ndonjëherë të hiqni grimin ose thjesht nuk jeni mundur të shqetësoheni për ta hequr atë? Mirë se erdhe në klub. Por imagjinoni se sa grim ka ngelur në furçat tuaja të grimit pasi nuk i keni pastruar për një kohë të gjatë!

Është fakt se shumica prej nesh kanë tendencë të harrojnë pastrimin e furçave të grimit, disa prej nesh as që e mendojnë këtë. Çdo ditë që zgjoheni, përdorni ato qime të buta për të bërë magjinë tuaj dhe shkoni. Por rrezikoni probleme me lëkurën nëse ato mbeten të pista.

Problemet më të zakonshme të lëkurës që mund të hasni nëse furçat tuaja të grimit nuk janë të pastra:

1. Poret e bllokuara

Lëkura juaj përmban shumë vajra, njëri prej të cilëve njihet si sebum. Sa herë që fërkoni furçat në fytyrë, mbi to grumbullohen pak vaj dhe qeliza të vdekura të lëkurës. Kjo bën që poret në lëkurën tuaj të bllokohen, duke shkaktuar pika të bardha dhe më shumë.

Megjithëse furçat e grimit lidhen me lëkurë të lëmuar dhe të bukur, një furçë e pistë i bën më shumë dëm sesa mirë lëkurës tuaj në planin afatgjatë.

Infeksionet bakteriale

Ju mund të mos e shihni furçën duke u ndotur, por bakteret janë aty dhe përfundimisht do të shkaktojnë puçrra dhe akne.

Aplikim i pabarabartë

Përveç problemeve të lëkurës që mund të hasni nëse përdorni furça të ndotura grimi, grimi juaj mund të duket i njollosur. Për shkak se ka produkte të tjera në shpohet, ato nuk aplikojnë fondatinë ose produkte të tjera aq mirë sa zakonisht.

Pastrimi i rregullt do t’i bëjë gjithashtu furçat të buta!

Qimet e buta në furçë ngurtësohen nga produktet e grumbulluara si bazamentet dhe gjëra të tjera kremoze që thahen.

Kjo mund të irritojë lëkurën tuaj, të krijojë një pamje me njolla dhe vija, dhe gjithashtu të shkaktojë skuqje të lëkurës.

Përveç shëndetit pozitiv dhe pastrimit higjienik të furçave të grimit, ato i bëjnë ato të dobishme edhe për shumë më gjatë, kështu që nuk do t’ju duhet të investoni para për të reja.

Cila është mënyra më e mirë për të pastruar furçat e grimit?

Procesi i pastrimit të furçave të grimit mund të jetë një punë e përditshme, pasi marrja e produkteve që janë ngulitur thellë brenda qindra qimeve mund të jetë paksa e vështirë dhe kërkon shumë energji. Kjo është arsyeja pse shumica prej nesh nuk i pastrojnë ose i lajnë shpesh furçat e grimit ose nuk bëjnë një punë të keqe kur përpiqemi.

Për fatin tonë, ka shumë produkte të ndryshme pastrimi atje. Nga dyshekët silikoni deri te makinat e pastrimit të krijuara posaçërisht për furçat, mundësitë janë të pafundme. Megjithatë, mënyra më e thjeshtë dhe më efektive për të pastruar furçat e grimit është përdorimi i një makinerie pastrimi me ultratinguj.

A keni menduar ndonjëherë se çfarë është një vaskë me ultrazë

Ju mund të pyesni veten se çfarë është në të vërtetë një pastrues me ultratinguj, pasi është një shpikje relativisht e re dhe shumica prej nesh nuk kanë përvojë me të.

Një pastrues ultrazanor është një pajisje që përdor valët e ultrazërit për të hequr ndotësit nga materiale të ndryshme si bizhuteri, furça, rroba, fruta, perime dhe më shumë.

Në treg ka shumë pastrues tejzanor të ndryshëm dhe më të përshtatshmet për pastrimin e aksesorëve të grimit nga oferta jonë janë HOME 650 dhe HOME 2500.

Pastrimi i furçave të grimit duke përdorur një makinë pastrimi me ultratinguj

Nëse po dëgjoni për herë të parë për teknologjinë e pastrimit me ultratinguj për larjen e sendeve, këtu janë udhëzimet se si të pastroni furçat e grimit me një pastrues tejzanor.

1. Merrni një pastrues tejzanor të përshtatshëm për pastrimin e furçave të grimit. Ne rekomandojmë HOME 650 ose HOME 2500, të cilat janë pastrues më të vegjël, portativë që janë shumë të lehtë për t’u përdorur.

Pasi të përdorni agjentin e pastrimit, do të zbuloni se është shumë praktik për larjen e objekteve dhe veglave të tjera dhe do të kuptoni se i keni investuar paratë tuaja në një produkt të dobishëm.

2. Mbushni pastruesin me ultratinguj me ujë të vakët të rubinetit dhe futni furçat. Sigurohuni që të ndiqni udhëzimet në manualin e përdorimit të pajisjes.

3. Në rast se ka shumë papastërti dhe pluhur të thatë në furça, mund të shtoni pak zgjidhje pastrimi në ujë. Sigurohuni që të mos jetë shumë i ashpër apo i fortë. Përndryshe, ju do të dëmtoni qimet delikate të furçave. Ne kemi dy produkte të ndryshme që janë perfekte për pastrimin e furçave dhe mjeteve të grimit. Lëngu pastrues AS-ENZ dhe pluhuri pastrues AS-UCP, të cilat janë krijuar posaçërisht për të pastruar vajin dhe ndotësit biologjikë nga objektet.

4. Ndizni makinën dhe vendoseni në një kohë të caktuar, për shembull deri në 8 minuta dhe prisni që kohëmatësi të arrijë kufirin e tij. Në rast se mendoni se furçat e grimit nuk janë mjaftueshëm të pastra, mund ta përsërisni procesin e pastrimit me ujë të freskët. Pastruesit tejzanor janë gjithashtu miqësorë me mjedisin, pasi përdorin më pak ujë dhe konsumojnë shumë më pak energji. Lani furçat e pastra nën ujë të rrjedhshëm për të hequr sapunin dhe ujin e ndotur.

5. Shtrydhni butësisht furçat për të hequr ujin e tepërt prej tyre. Mos e shtrydhni fort! Furçat e grimit janë delikate – nuk dëshironi që ato të heqin flokët.

Pas pastrimit

6. Fshijini butësisht me një peshqir dhe lërini të thahen. Kjo mund të bëhet duke e vendosur atë në një tavolinë ose qëndrim, duke u siguruar që qimet të varen mbi skajin e tavolinës. Lërini brenda natës ose përdorni një ventilator për tharje më të shpejtë.

E përfunduat! Është aq e thjeshtë sa mund të jetë, dhe do të përfundoni me furça grimi të pastra, të buta dhe me gëzof, të cilat janë kënaqësi për t’u përdorur si gjithmonë.

Arsyet kryesore për përdorimin e një vaske me ultrazë për larjen e furçave të kozmetikës

A po pyesni veten pse duhet të përdorni një pastrues tejzanor në vend që të përdorni metodat e zakonshme për të pastruar furçat tuaja të grimit?

Ne do t’ju japim disa nga arsyet kryesore për këtë:

Lehtë

Para së gjithash, ne të gjithë preferojmë t’i bëjmë gjërat më të lehta për veten tonë, apo jo? Epo, përdorimi i një pastrues me ultratinguj është shumë i thjeshtë, sepse nuk do t’ju duhet të lani çdo furçë kozmetikë një nga një, gjë që kërkon shumë kohë. Nuk do t’ju duhet t’i pastroni ato me dorë dhe të bëni përpjekje për të hequr produktet e grimit nga furçat.

Gjithçka që duhet të bëni është të zhytni furçat në ujë dhe të ndizni makinën. Brenda dhjetë minutave, furçat tuaja do të jenë më të pastra se kurrë dhe ju do të punoni shumë. Pastrim pa mundim, i lehtë dhe i shpejtë në jetën tuaj.

Efektive

Pastrimi me pastrues uttrazanor është mënyra më efektive dhe efikase e pastrimit. Ai do të heqë të gjitha produktet e grimit nga qimet e çdo furçe duke përdorur teknologjinë e valëve zanore me ultratinguj.

Largon bakteriet

Makinat dhe produktet e rregullta të pastrimit nuk mund t’i pastrojnë furçat tuaja si dhe këtë pastrues. Një makinë tejzanor heq të gjitha bakteret nga sendet tuaja sepse pastron materialin në një nivel mikroskopik dhe shpesh përdoret për të pastruar pajisjet kirurgjikale.

Pastrim i butë

Larja e furçave të grimit me dorë shpesh mund t’i dëmtojë ato, pasi kërkon pastrim. Megjithatë, përdorimi i një pastrues tejzanor do të sigurojë që furçat tuaja të kenë formën më të butë të pastrimit dhe qimet të mbeten të paprekura me furçën.

Valët e zërit tejzanor krijojnë flluska të vogla që shpërthejnë kundër grimcave të papastërtisë dhe kjo valë energjie ndan grimcat e padëshiruara nga qimet e furçës. Prandaj, furçat tuaja pastrohen pa veprime të ashpra.

A është vaska me ultrazë sigurt për furçat e mia të grimit?

Ka shumë lloje të ndryshme të furçave të grimit. Disa janë bërë nga fibra sintetike, të cilat janë ose najloni ose poliestër. Furça të tjera janë bërë nga qime natyrale të mbledhura nga gëzofi i kafshëve. A është e sigurt t’i lani ato në një banjë me ultratinguj?

A mund të pastrojnë në mënyrë të sigurt vaskat me ultrazë të gjitha këto furça të ndryshme?

Definitivisht po. Ky është pastrimi më i sigurt dhe më i butë i furçës.

Megjithatë, ju rekomandojmë të mos përdorni sapun ose detergjent që përmban alkool kur lani furçat natyrale të flokëve, pasi kjo mund të dëmtojë flokët delikate. Në vend të kësaj, përdorni një pastrues të butë si shampo për fëmijë.

Sa shpesh mund të pastrohen furçat e grimit me një pastrues ultrazanor?

Sipas një dermatologu, furçat e grimit duhet të pastrohen të paktën një herë në javë për të siguruar që lëkura juaj të mbrohet nga infeksionet bakteriale dhe shpërthimet.

Nëse keni lëkurë të yndyrshme, lajini ato dy herë në javë. Lëkura e yndyrshme është e prirur ndaj puçrrave, ndaj duhet të jeni tepër të kujdesshëm për të pastruar furçat e grimit nëse i përdorni shpesh. Për ta mbajtur lëkurën tuaj të lumtur dhe të shëndetshme dhe për të shmangur rrezikun e akneve dhe infektimeve, sigurohuni që furçat tuaja të grimit dhe mjetet e tjera të pastrohen çdo ditë. Dhe mënyra më e lehtë është të merrni një pastrues tejzanor sot!

Konkluzion

Një furçë e mirë grimi mund të përmirësojë bukurinë tuaj natyrale ose t’ju ndryshojë plotësisht. Megjithatë, një furçë e ndotur grimi mund të kthehet shpejt në një makth. Irritimi i lëkurës, infeksionet bakteriale, skuqja dhe shumë probleme të tjera mund të shfaqen kur përdorni një furçë të ndotur.

Falë një pastrimi të mirë me një pastrues tejzanor, furçat mund të duken krejt të reja. Jo vetëm që aplikimi juaj i grimit do të jetë i lëmuar dhe pa të meta, por lëkura juaj do të jetë shumë më e shëndetshme dhe më rrezatuese!

Oferta jonë

Auto Moto

Pastrimi industrial

Mjekësia & tatuazhet

Pastrimi i instrumenteve dentare

Pastrimi i pemëve dhe perimeve

Sallone kozmetike

SI pastrohen lodrat e fëmijëve

Pastrojmë dhe rinovojmë

Pastrimi

Shumë gjëra duhen ruajtur dhe pastruar në vend që të zëvendësohen me të reja. Ideja jonë është t’ju ofrojmë opsionin më të mirë për përdorim në shtëpi dhe në punë.

Kujdesi NDAJ KLIENTIT

Ne ju ofrojmë mbështetje të plotë, njohuritë dhe përvojën tonë në lidhje me pastrimin me ultrazë. Ekipi ynë është i gatshëm t’ju ndihmojë të përmirësoni biznesin tuaj dhe t’ju ndihmojë të bëni punën tuaj në mënyrë më efikase.

Zhvillimi

Vëmendja jonë është te klientët tanë me synimin për të kuptuar nevojat e tyre dhe për të ofruar një nivel të lartë pastrimi me ultrazë.